Riva’da Kahvaltı gezmesi

Uzun zaman olmuş yazı yazmayalı. İş, güç, çoluk, çocuk, okul, mokul derken gezmeye fırsat bulamamışım. Hazır sömestir tatili de gelmişken arkadaşlar ile hafiften pasımızı atalım, sezonu açalım istedik.  Pazar günü havanın da güzel olmasını fırsat bilerek soluğu Riva’da aldık.

Riva Paintball tesislerinde kahvaltı yapmaya karar verdik. Tesis gayet güzel.

Katılıyorum, motorun biraz ilgiye ihtiyacı var :) .

Riva deresinin yakında çok güzel manzaralara ev sahipliği yapıyor.

 

Kedi, köpek, tavuk, horoz ne ararsanız var.

 

Bu arada şu aşağıdaki beyefendinin arkadaki hanımefendi ile olan aşkına da şahit olduk. :)

Kahvaltıdan çok memnun kaldık, uzun zamandır böyle güzel bir kahvaltı yapmamıştım. Fakat tesisin sahibi bu yazıyı okuyorsa kendisine bir çift lafım var. O semaver olmamış hocam. Kendimizi yakmadan çay içebildiğimiz için şanslı hissediyorum. Artı o kadar masaya tek semaver de hoş değil.

Kahvaltı sonra hoş sohbet derken ortamdan ayrılıyoruz. Ama kimse eve dönmek istemiyor :). Biz de yolumuzu uzatıp köy yollarından Şile’ye varıyoruz.

Şile fenerinin yapılış tarihini görünce (1859) insan ister istemez, “Yav o zaman elektrik var mıydı ki?” diye sormadan edemiyor. “Vardır abi, bizim ülkeye geç gelmiştir” yorumlarıyla karışan kafamızı wikipedia aydınlatıyor.

Şile Feneriİstanbul‘un Şile ilçesinde bulunan ve İstanbul Boğazı ile Karadeniz‘e hizmet veren deniz feneridir.

Karadeniz‘deki kıyı emniyetini sağlayan iki fenerden biri olan Şile Feneri, diğer fenerler gibi, Osmanlı İmparatorluğu zamanında 1859 yılında yaptırılmış. Fener deniz seviyesinden 60 metre yükseklikteki kayalıklar üzerinde 110 cm. kalınlığında kule şeklinde inşa edilmiş. 20 deniz mili görüş mesafesine sahip olan, kurmal sistemli fener, ilk dönemlerde 3 fitilli gaz lambası ile çalışırken, 1968 yılında elektrikle çalışmaya başlamıştır.

Sonrasında limana iniyoruz.

Ortalık ana baba günü olunca dönüşe geçmeye karar veriyoruz.

Keyifle biten gezinin yorgunluğunu Lider Pide’de atıyorum.

Yorgun ama bir o kadar da keyifli bir şekilde eve dönüyorum. Özlemişim valla, daha sık gezmeliyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>