Motosiklete sugeçirmez saat ve termometre yapımı

Motosikletimi aldığımdan beri gözüm hep göstergelerde saat aradı. Saat yapmışken bir de termometresi olsa fena olmaz diye düşünerek araştırmaya başladım. Öncelikle motosiklete bağlanacak, su geçirmez, hem saat hem de termometresi olan bir şey bulamadım. Sadece saat veya sadece termometre olanlar vardı. Düşünceme en yakın olarak şöyle bir şey bulabildim.

www.aliexpress.com sitesinden temin edebilirsiniz.

Ama bu da arabalar için tasarlanmış suyla temas halinde bozulabilecek türden bir cihaz. Bu cihazı sipariş edip, kendim su geçirmez yapmaya karar verdim. Siparişim yaklaşık 50 günde falan elime ulaştı. :(

Cihazı içine oturtacağım kutuyu ararken markette bir şekerleme kutusu gözüme çarptı. (Reklam olmasın, Tofita şekerlerin kabı tam bu cihaza uygun :) ). Cihaz pilli olduğundan pil değişşiminde takıp çıkarması kolay olsun diye cırt cırt (velcro) ile kutuya sabitledim.

 

Sonra kutunun kapağını kesmem gerekti. Bunun için pudra yardımıyla ölçü aldım.

İzleri takip ederek kesim işlemini yaptıktan sonra , kapağı kapattığımda tuşları kullanabilmek için VCD oynatıcının hiç kullanmadığım tuşlarını feda ettim. :)

(İnsan böyle bir işe başladı mı, bitirmek için çalışan şeyleri feda edebiliyor yav. Kontrolden çıkmamak lazım :) )

Kutuda gösterge paneli için kestiğim boşluğu kaset kapağında kestiğim parça ile doldurdum.

Ve su geçirmez olması için içeriden kenarlarına silikon çektim. (Evet farkındayım, silikon işçiliği konusunda pek iyi değilim)

Kapağı kapatıp, su geçirmezlik testleri ve düğmelerin çalışıp çalışmadığı kontrol edilir.

Sıra geldi motosiklete bağlantı yapılacak parçaya. Bunun için alet çantasını karıştırdım. Daha önceki IKEA montajlarından artan bir L parça ile eski elektrik prizinin iç malzemelerini birleştirdim. Şahane oldu.

Kutu ve bağlantı parçası birleştirilir.

Kutu kenarlarından su almasın diye (ve de çirkin silikon izleri kapansın diye) siyah elektrik bandı ile bir güzel kapladım.

Biliyorum yine de biraz çirkin ama insan kendi yapınca gözüne çok güzel görünüyor.

Ve en sonunda motora montajını yaptım.

Ve artık hem saatim , hem de termometrem var.

Şimdi sıra hanımdan izin koparıp, keyifle gezmeye geldi.

Herkese keyifli sürüşler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>